BİFTEK BIÇAKLARI

Etin pişirilmeye hazırlandığı süreçte bazen ön bir parçalama işlemi yapılması gerekir. Genel olarak bu işlemi kasaplar yerine getirir ve sizlere pişirilmeye hazır olarak sunarlar. Ancak bu işlemi de kendiniz gerçekleştirmek isterseniz buna uygun olarak bir biftek bıçağı edinmeniz gerekir. Et lifleri keskin bir bıçakla kesilirse et, suyunu korur ve yemekler daha lezzetli hale gelir. Bu sebeple et yemeklerini hazırlarken uygun bıçak kullanımı çok önemlidir. Bu noktada edindiğiniz biftek bıçağının sahip olduğu kalitenin önemi ortaya çıkacaktır. Elinizde bulunan büyük parçalı etten dilimler kesmek, kestiğiniz bu dilimleri gereksiz damar, sinir ve fazla yağlardan arındırmak için sivri uçlu keskin biftek bıçağı kullanmanız gerekir. Daha büyük parça biftekleri kesmek için biftek bıçakları, biftek çatalıyla desteklenebilir. İkisini bir set halinde temin etmek isterseniz mutfakyeri.com adresimizi ziyaret ederek Pirge Biftek Bıçağı Çatal Seti 12 cm modelini inceleyebilirsiniz.

BİFTEK BIÇAKLARI MODELLERİ

Biftek bıçaklarını temel olarak incelediğimizde iki farklı modelinin bulunduğunu görürüz. Bunlar tırtıklı kenarlı biftek bıçakları ve tırtıksız kenarlı biftek bıçakları olarak karşımıza çıkarlar.

Tırtıklı kenarlı biftek bıçakları, oldukça yüksek bir kaliteye sahip olmasını sağlayacak özelliklerle donatılmıştır. Biftek üzerinde daha yüksek bir basınç uygulaması ve daha yüksek kesme kuvveti sağlaması sebebi ile ürünü kesmeyi kolaylaştırarak sizlere bu konuda büyük bir avantaj sunar. Ancak sahip oldukları tırtıklı yüzeylerin bilenmesi mümkün olmadığı için bıçağın uzun süreli kullanımı durumunda, bu durum karşınıza bir dezavantaj olarak çıkabilir.

Düz kenarlı biftek bıçakları, yüksek keskinliğe sahip olması gereken biftek bıçağı modelidir. Çünkü geniş temas yüzeyine sahip olması nedeniyle et üzerinde uyguladığı basınç tırtıklı bıçaklara göre daha düşüktür. Bıçağın yüksek keskinliğe sahip olması, çıtır etlerin ve kabukların kolayca kesilmesini sağlar. Düz kenarlı biftek bıçaklarının en büyük avantajlarından biri de bilenebilir olmalarıdır.

Biftek bıçaklarının sap tasarımları yapılırken genel olarak elde kaymayacak materyaller tercih edilir. Bunlar, kaliteli bir siyah plastik olabileceği gibi yakma yöntemiyle karartılmış çelik saplar veya mıhla sabitlenmiş şık ahşap saplar da olabilir. Son zamanlarda satış noktalarında, klasik çeşitlerin haricinde, renkli ve desenli sap tasarımları da göze çarpmaya başlamıştır. Biftek bıçakları, keskinliği yüksek ve sivri uçlu bıçaklar olduğundan özenle saklanmaları için saklama stantları kullanılması da size avantaj sağlayacaktır.

Biftek bıçaklarını satın alma sürecinizde tek tek sunulan modelleri inceleyebileceğiniz gibi, 2’li ve 6’lı kombinasyonlar halinde set olarak satılan modelleri de inceleyebilirsiniz. Ahşap veya renkli saklama stantları ile birlikte sunulan modelleri de değerlendirebileceğiniz seçenekler arasındadır.

BİFTEK BIÇAKLARI FİYATLARI

Biftek bıçaklarının fiyatları, ürünlerin özelliklerine ve markalarına göre değişiklik göstermektedir. Çelik ya da ahşap saplı olmaları, farklı boyutları ve sahip oldukları daha birçok özelliğe göre fiyatlandırılırlar. Mutfakyeri.com aracılığıyla, aradığınız özelliklerdeki biftek bıçaklarına kolaylıkla ulaşmanız mümkündür. Pirge Butcher’s Biftek Bıçağı, Pirge Classic Biftek Bıçağı, Pirge Venge El Yapımı Biftek Bıçağı ve daha fazla birçok modeli bulabilirsiniz. Farklı boyutlu alternatiflerini ve ahşap saplı seçeneklerini de değerlendirerek seçimlerinizi yapabilirsiniz.

PİRGE BİFTEK BIÇAKLARI

Bıçak ve bıçak setleri modelleriyle adını duyuran Pirge, özel kullanımlar için üretilen modelleri ile de öne çıkmadır. Et yemekleri mutfakta oldukça önemli bir yere sahiptir ve kaliteli bir et yemeği için doğru bıçak kullanımı gereklidir. Et yemeklerinin birçok farklı çeşidi olduğu gibi et bıçaklarının da farklı çeşitleri bulunur. Biftek bıçakları da bu noktada karşımıza çıkmaktadır. Pirge biftek bıçakları, hem kalitesiyle hem de uygun fiyatlarıyla gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz seçenekleri sunar.

PİRGE BİFTEK BIÇAKLARI MODELLERİ

Pirge biftek bıçakları, kaliteden ödün vermeden sizlere uygun fiyatlı alternatifler sunar. Pirge Butcher’s Biftek Bıçağı, Pirge El Yapımı Biftek Bıçağı, Pirge El Yapımı Biftek Bıçağı Venge sap modelleri en çok tercih edilen modeller arasındadır. Bunların dışında farklı saplara sahip modeller de bulabilirsiniz. Pirge Biftek Bıçağı plastik sap ya da Pirge Biftek Bıçağı Polywood sap da istek ve ihtiyaçlarınıza göre değerlendirebileceğiniz biftek bıçakları çeşitleri arasındadır. Farklı boyutlarının bulunması sayesinde kendinize en uygun seçeneği tercih edebilirsiniz.

PİRGE BİFTEK BIÇAKLARI FİYATLARI

Pirge biftek bıçaklarının fiyatlandırmaları sahip oldukları sapların yapımlarında kullanılan ham maddelere ve bıçakların boyutlarına göre yapılır. Ahşap saplı modeller, plastik saplı modellere göre daha yüksek fiyatlarla satışa sunulsa da daha estetik bir duruşa sahip oldukları için çok tercih edilir. İstek ve ihtiyaçlarınıza göre değerlendirebileceğiniz birçok farklı Pirge biftek bıçakları modellerinin en uygun fiyatlı alternatiflerine ulaşmak için mutfakyeri.com’u ziyaret edebilirsiniz.

BİFTEK BIÇAKLARI İLE İLGİLİ DETAYLARA ULAŞMAK İÇİN MUTFAKYERİ.COM’U TERCİH EDİN

Biftek bıçaklarında bulunan en temel özellikler arasında ince kenarlı, sivri uçlu ve çok keskin olmaları bulunur. İsteğe göre testere kenarlı modelleri de tercih edilebilir. Biftek bıçaklarının ince kenarlı olmasının temel sebebi, yumuşak ve dokulu bir yapıya sahip bifteğin, kesilirken direnç göstermesini engellemektir. Sivri ucu, gerektiği takdirde kenarlardaki ince yağları kolaylıkla ayırabilmek için bulunması gereken bir özelliktir. Testere ağızlı modellerinin en çok tercih edilme sebebi ise genel olarak ekmek kesimi gibi yumuşak dokularda iyi sonuç verdiğinden, biftekte de kesimi kolaylaştırır. Keskinliğinin normal bıçaklara göre daha fazla olmasının sebebi, bifteğin ve çoğu etin kesime direnen lifli ve dokulu yapısında, kolayca kaymasını sağlamaktır.

Biftek bıçağı satın alırken ham madde olarak paslanmaz çelik kullanılan çeşitlerini tercih etmeniz durumunda, bıçağınız daha dayanıklı ve uzun ömürlü olacaktır. Bir başka alternatif olarak yüksek karbonlu paslanmaz bıçaklar da değerlendirebileceğiniz opsiyonlar arasında bulunur. Hangi biftek bıçağını tercih edeceğiniz tamamen sizin istek ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Tercih ettiğiniz modellerin bilenebilir olmasına da özen göstermelisiniz çünkü daima keskin kullanılması gereken bıçaklar olmaları sebebi ile bilenme işleminin düzenli olarak yapılması, bıçakların ömrü ve kalitesinin devam etmesi açısından oldukça önemlidir.

ET BIÇAKLARI

Et bıçakları; eti doğramak, kemik sıyırmak, et açmak amaçlarına yönelik kullanılmak üzere üretilmiş bıçaklardır. Farklı amaçlar için farklı büyüklük ve formlarda olabilirler. Et bıçaklarında, çelik kalitesi ve sap tasarımı özel bir yer tutar. Doğru kullanım için kişinin eline uygun büyüklüğe ve sap tipine sahip bıçağı tercih etmesi gerekir.
Et bıçaklarının sapları çeşitli materyallerden üretilmiş olabilir. Plastik saplara sahip olanlar olduğu gibi fibrox, gül ağacı, ceviz ağacı, venge gibi malzemelerden de üretilmiş olanları mevcuttur. Bu türlerden herhangi biri, kişinin eline oturması ve rahat kullanımı baz alınarak tercih edilebilir.
Herhangi bir et doğranırken, mutfak malzemeleri arasında doğrama bıçakları kullanılır. Doğrama bıçakları farklı şekil ve ebatlarda olabilirler. Modellerin genel olarak sıyırma bıçakları gibi ince ve kavisli değil, daha düz ağza sahip ve daha kalın yapıda olması beklenir. Bazı kullanıcılar bu tarzı değil; eğik ağızlı, alt kısmı daha düz gelen bıçakları kullanım açısından daha kolay bulurlar. Bu, kişisel tercih göz önüne alınarak yapılacak bir seçimdir.

Sıyırma bıçaklarında ise temel işlev; eti fazla yağ, sinir ve kemiklerinden arındırmaktır. Bunun için kullanılan bıçaklar ince ve sivri uçlu, kesen yüzeyi kavisli üretilmiş, sapı ele tamamen oturacak ürünler olmalıdır.

Et açma bıçakları, büyük parçadan küçük biftek, bonfile gibi parçalar elde etmek için kullanılan bıçaklardır. Bunlar doğrama ve sıyırma bıçaklarından tamamen farklıdır. Boyları diğerlerinden epeyce büyüktür. 40 santimetreye kadar olabilirler.

Et bıçakları seçiminde en önemli olan özellik, bıçağın çelik kalınlığının fazla olmamasıdır. Bıçakların fazla kalın olması, hedeflenenden daha farklı büyüklüklerde kesilmiş parçalar elde etmenize sebep olabilir. Ayrıca kalın bıçaklar özellikle küçük ellere sahip olanlar veya bilekleri ince olan kişiler için işi zahmetli bir hale sokabilir. Çelik kalınlığı fazla ince üretilmiş et bıçakları ise etin biraz daha sert kısımlarına geldiğinde yamulabilirler. Bu durumları önlemek için kararında çelik kalınlığına sahip et bıçaklarını tercih etmek gerekir.

BAKIMI İYİ YAPILMIŞ BİFTEK BIÇAKLARI HER ZAMAN ÖNDE GELİR

Biftek bıçakları, normal şef bıçakları gibi bulaşık makinesinde yıkanabilir özelliğe sahiptirler ancak yine de bıçakları elle temizlemeniz önerilir. Bulaşık makinesi deterjanları özellikle aşındırıcı temizlik kimyasalları içerdiğinden, bu maddeler çelik ve plastiğin yüzeyine zarar verebilir ve böylece bıçağın ömrünü kısaltabilir. Bıçakların tahta sapa sahip olması durumunda, bulaşık makinesinin tutacaklara kalıcı hasar vermesi sebebi ile özellikle elde yıkanması önerilir. Ahşabın kurumasını ve kırılgan hale gelmesini önlemek için keten tohumu yağı veya balmumu ile yağlayabilirsiniz. Bıçakların keskinliğini koruması için de manyetik ve normal bir bıçak bloğunda ayrı ayrı saklanmanız tavsiye edilir.