...

NİTELİKLİ KAHVE İÇİN FRENCH PRESS

 

NİTELİKLİ KAHVE İÇİN FRENCH PRESS

French Press, filtre kahve demlemek için hem en klasik hem de dünya çapında en yaygın kullanılan ekipman. İlk patenti 1932 yılında İtalyanlar tarafından alınmış olsa da 1800’lü yılların ortasında Fransızlar tarafından kullanıldığı söyleniyor. Efsaneye göre Fransız bir asker bir gün kamp ateşinde kahve yapmaya karar veriyor, ancak suyu kaynatırken kahveyi suyun içine koymadığını fark ediyor. Kahve çekirdeklerini sonradan ekleyen Fransız, sudaki çekirdeklerden kurtulup kahvenin sadece içebileceği kısmını ayırmak istiyor. O bölgeden geçen İtalyan bir tüccardan metal bir levha alan Fransız asker, levhayı bir çubuk yardımıyla iterek kahveyi süzüyor. Askerin kahve hakkında oldukça umutsuz olmasına karşın İtalyan tüccar ve Fransız asker, kahveyi tattıklarında içtikleri en iyi kahve olduğu konusunda hemfikir oluyorlar. Bu şekilde bir kaza sayesinde yeni bir kahve demleme yöntemi keşfediliyor.

Bu sistem oldukça basit bir yapıya sahip, sadece cam bir kap ve ucunda içeceğiniz kahveden öğütülmüş çekirdekleri ayıracak metal bir filtre olan bir çubuktan oluşuyor. French press, cam bir kabın içinde kalın öğütülmüş kahve tanecikleriyle beraber bulunan suyun, demleme işlemi bittikten sonra ağız kısmında yer alan süzgecin aşağı yönde hareket ettirilerek kahve posasının sıkıştırılması sonucunda, kahvenin süzülerek berrak bir şekilde bardağa boşaltılmasını sağlayan bir filtre kahve demleme ekipmanıdır.

Kahvenin yanı sıra bitki çayı gibi içeceklerin de demlenebileceği french pressin sitemizde 350 ml boyutundaki farklı renk ve tasarımları seçenekleri bulunuyor.

FRENCH PRESS İLE MÜKEMMEL FİLTRE KAHVE DENEYİMİ

Özellikle sert kahve sevenler için french pressin diğer ekipmanlarda olmayan bir özelliği var. Demlenme süresini kendiniz ayarlayabildiğiniz için damak tadınıza uygun sertliğe göre demlenme süresini uzatabilir veya kısaltabilirsiniz. Örneğin ortalama demlenme süresi 4-5 dakikayken yumuşak seviyorsanız 3 dakikaya, sert seviyorsanız 6 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

Filtre kağıdı gerektirmemesi, elektriksiz olması gibi özellikleriyle de evde, iş yerinde, hatta parkta-sahilde bile sıkıntısızca çayınızı, kahvenizi hazırlayabilirsiniz. Bu bakımdan kahve makinenizi taşıyamayacağınız veya diğer ekipmanlar için gereken parça parça küçük ekipmanlarla uğraşamayacağınız yerlerde hayat kurtarır. Filtre kahve yaparken ;

Bir kupa bardağı suyu kettla’a ya da kaynatacağınız araca koyun. Suyu kaynatın.

Kaynattığınız suyu 45 saniye dinlenmeye alın. Bu arada French Press’inize yaklaşık gram, kendi ölçeğiyle 1 ölçek, tatlı kaşığıyla iki kaşık filtre kahveyi koyun.

Beklettiğiniz suyu French Press’teki kahvenin üzerine dökün. Tahta bir kaşık yardımıyla hafifçe üste çıkan kahveyi karıştırın.

5 dakika boyunca kahvenin suyla buluşmasını bekleyin. Ardından French Press’in presini yavaşça aşağıya doğru ittirin.

Ortada bıraktığınız press yaklaşık 1,5 dakika boyunca orada kalsın. Ardından tekrar aşağıya ittirin ve sonuna kadar getirin.

Kahve bardağınızın içine yavaş yavaş dökün

FRENCH PRESS KULLANIMI

French press kullanımı hem eğlenceli hem de pratiktir. Filtre kahve ve bitki çayı hazırlama amacıyla hatta süt köpürtmek için de kullanılır. Kendinize yeni bir French press aldıysanız ve kullanımı hakkında biraz acemi iseniz, listemizdeki adımları izleyerek hazırladığınız kahve kokusunda kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Sadece kahve değil, bitki çayı ile de tüm stresleri yok edebilirsiniz. Şimdi French pressi nasıl kullanacağınızı ifade edelim.

French pressi kullanmak için öncelikle fincan, sıcak su, öğütülmüş kahve, dilerseniz şeker yanınızda hazır bulunmalı.

French press haznesini öncelikle sıcak su ile bir defa çalkalayın. Bu işlem kahvenizin daha uzun süre sıcak kalmasını sağlayacaktır.

Sıradaki işlem kahve veya bitki çayını filtre üzerine eklemektir. Ekleme işleminden sonra sıcak suyun yarısını toz malzemenin üzerine dökün ve 2 dakika bekleyin. Bu esnada bitki çayları açılacak, kahve ise tam anlamı ile demlenecektir.

Şimdi sıcak sudan kalan miktarı dökün ve French pressin kapağını kapatın.

Aşağı ve yukarı doğru hareket eden pistonu yavaş yavaş aşağıya indirin. Böylece içeceğin demlenmesini sağlarsınız.

Pistonu hızlı şekilde aşağı ve yukarı doğru hareket ettirirseniz, cam haznenin dışına doğru taşma meydana gelebilir.

200 ml sıcak su için 1 tatlı kaşığı kahve yeterli olmaktadır. Kullanacağınız kahvenin ise coarse boyutunda olması daha iyi olur. Bu boyuttaki kahveler, biraz iri tanelidir ve lezzetli şekilde demlenir.

French pressi iyi bir markadan aldıysanız, size uzun bir zaman dilimi için yetecektir. Fakat çok dayanıksız şekilde üretilen French pressler, birkaç demlemeden sonra çatlayıp filtresini bozmaya başlayacaktır.

Uzun ömürlü bir cihaz için her kullanımdan sonra yıkamanızı tavsiye ederiz. French pressin malzemelerini elinizde yıkamanız önerilmektedir. Makine yıkaması için uygun değildir.

FRENCH PRESS MODELLERİ İÇİN MUTFAKYERİ.COM A GÖZ ATABİLİRSİNİZ

En uygun çelik French Press modelleri mutfakyeri.com da ! French press, paraya satılan her şeyde olduğu gibi çok geniş bir fiyat skalasına sahiptir. Bu yüzden fiyat-performans ölçüsünde en doğru kararı vermeniz gerekiyor. Ucuza french press bulabileceğiniz aktarlar ve sokak arası AVM’ler var. Fakat buralardan çok uygun fiyata aldığınız, büyük ihtimalle plastikten yapılan french pressler uzun ömürlü olmaz, hatta bir iki demlemeden sonra vidalarının sökülüp, kahvenin içinde ekipman parçacıklarının yüzdüğü bir kahveyle karşılaşmanız şaşırtıcı olmaz. Aksine bu gibi yerlerden gerçekten kaliteli olan french pressleri de ucuza bulabilirsiniz fakat bu riske girmek pek mantıklı değil.Mutfakyeri.com güvencesiyle istediğiniz çelik sağlam yapılı french pressi temin edebilirsiniz.

NEDİR BU FRENCH PRESS

French Press’in metal filtresi kahve içindeki bazı yağların kahvenize geçmesine izin verir ve daha sert ve bitter hissi veren bir kahve demlemenize olanak sağlar. Bunun yanı sıra French Press kullandığınızda sürekli kağıt filtre kullanmak zorunda kalmazsınız. French Press’inizden en iyi lezzeti alabilmek adına Kahvenizi demledikten hemen sonra French Press’inizi deterjan ile temizlemenizi öneriyoruz.  Koyu kavrulmuş kahveler French Press ile her zaman daha iyi sonuçlar verir. Brezilya, Kolombiya, Sumatra ve Filtre Kahve Özel Harmanlarını French Press ile deneyebilirsiniz.

FRENCH PRESS BİTKİ ÇAYI PERFORMANSI İLE DE GÖZDE BİR ÜRÜN

Antioksidan ve arındırıcı bitki çaylarını paket olarak hazırlamaktan sıkılanlar için yeni bir yöntem uygulanmakta. Paket bitki çayları, bazı kişileri tazelik konusunda düşündürmektedir.

Bu gibi durumlarda aktardan bitki çayı alıp French press ile demleme fikri oldukça pratik olmaktadır.

Papatya çayı, yeşil çay, melisa çayı veya nane çayı gibi şifalı bitkilerin kuru hali ile işe başlayabilirsiniz.

French pressin filtre üzerindeki bölmesine 1 tatlı kaşığı kadar kuru bitki ekleyerek, bir miktar da sıcak su dökerek kendi ilacınızı kendiniz yapabilirsiniz.

Hastalık günlerinde ve yorgun olduğunuz her anda French press ile bitki çayı hazırlamak sağlıklı bir adım olabilir.

Artık sizin de French press bitki çayı saatlerinizi keyifli hale getirecek!

FARKI EPİNOX FRENCH PRESS İLE HİSSEDİN

Piyasada birçok french press modeli bulunmaktadır.Profesyonellerin tercihi benzersiz fonksiyonları ve şık görünümüyle  Epinox french press'ten yana.350 ml sayesinde optimum düzeyde içeceklerinizi hazırlayabilirsiniz.Paslanmaz çelik süzgeç parçalara ayrılabilir ve yıkanması oldukça kolaydır.El yakmayan silikon sap ile dilediğiniz sıcaklıkta tutabilirsiniz.Metal kapak sayesinde ısı koruma özelliği vardır.

Fonksiyonları ve Özellikleri ;

- Benzersiz tasarım.

- Mükemmel ve çok kullanışlı.

- Filtresi sayesinde tortuları ve pislikleri aşağıda tutarken yoğunluğunu korur.

Kalitesi, tasarımı,  uygun bütçesi ile en sevilen ve en kolay kahve hazırlama aparatı olan Epinox French Press 350 Ml modelleri fiyatını sitemizden inceleyebilir en kolay ödeme seçeneklerini inceledikten sonra istediğiniz ödeme seçeneğini kullanabilirsiniz.

FARKI EPİNOX FRENCH PRESS İLE HİSSEDİN

  ENDÜSTRİYEL MUTFAKLARIN DEMİRBAŞI FRENCH PRESS Yeni nesil gelişen büyük ölçekli kurumlar tercihini eşsiz demleme garantisiyle french pressten yana kullanıyor. French Press size muazzam lezzette bir kahve deneyimi yaşatmakla kalmaz, kahve demleme süreci kolaylaştırmanıza da yardımcı olur. French Press kahve yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler sadece öğütülmüş kahve, kaynar su ve tabii ki başrol oyuncumuz bir adet French Pressten ibaret.

FARKI EPİNOX FRENCH PRESS İLE HİSSEDİN

KULLANIMI GİBİ TEMİZLİĞİ DE BASİT FRENCH PRESS Herhangi bir bardağı yıkar gibi french pressi de temizleyebilirsiniz. Bu konuda detaylı ve uğraştırıcı bir aşaması yoktur. Bu konuda tek sıkıntısı var. Eğer içindeki tortuyu lavoboya dökerseniz, kullanılan kahve kalın çekildiği için tıkanmaya yol açabilir. Bu yüzden doğrudan çöpe dökmeniz en mantıklısı olacaktır.

FARKI EPİNOX FRENCH PRESS İLE HİSSEDİN

ÇELİK FRENCH PRESS TERCİH EDİN SAĞLIĞINIZI RİSKE ATMAYIN French press kabı  paslanmaz çeliktir, çift duvarlıdır ve içeriği uzun süre sıcak tutar. Silikon kenarlı paslanmaz çelik filtre fazla demlenmeyi önler ve bu sayede aromayı uzun süre muhafaza eder. French Press dökme ağızlıdır, plastik saplıdır ve bulaşık makinesinde yıkanabilir.Uzun ömürlü özel çelik: paslanmaz, kolay temizlenir, şeklini korur ve ısıya dayanıklıdır.

FARKI EPİNOX FRENCH PRESS İLE HİSSEDİN

FRENCH PRESS FİYATLARI İtalyan ve Fransız kahve kültüründen Türk kahve kültürüne kadar uzanan French press, artık Türkiye’de de ilgi görmektedir. Mutfakyeri.com bir tıklama ile kapınıza kadar ulaştırıyor.French press kategorisinde yer alan Epinox markasının düz , hlk , kvc ve eko modelleri 14,93 – 64,90 fiyat aralığındaki ürünlerden zevk ve tercihlerinize göre satın alabilirsiniz. Her zevke hitap eden çelik french press renk ve modelleri ile sizleri sitemizde yer alıyor; tek yapmanız gereken hangi french pressi almaya karar vermek.

FARKI EPİNOX FRENCH PRESS İLE HİSSEDİN

NEDEN FRENCH PRESS KULLANMALIYIZ ? French press tercih etmeniz için birbirinden önemli maddeler var. Tek tek inceleyelim;

French presste kahve demlemek kolaydır

Diğer ekipmanlara göre french pressin kullanımı çok daha kolay ve karmaşıklıktan uzaktır. Bu yüzden kahve demlemeye yeni başlayan biri için ilk adımda tercih edilebilecek en iyi ekipman, french press.

Yardımcı bir ekipmana ihtiyacınız yoktur

 Diğer birçok ekipmanda olduğu gibi filtre kağıdı vb. materyallere ihtiyacınız olmaz. En saf haliyle french press, dünyanın en teferruatlı ekipmanlarıyla yakalayacağınız lezzeti tek başına size verebilir.  

Çalışmak için elektriğe ihtiyaç duymaz

Kahve makinesinde olduğu gibi fiş, priz gibi dertleriniz olmaz.

Kolay temizlenir

FARKI EPİNOX FRENCH PRESS İLE HİSSEDİN

FRENCH PRESS İÇİN NE TÜR KAHVE KULLANILIR French Press kullanımında istediğiniz türde kahve çekirdeği kullanabilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekir ki taze çekilmiş kahve çekirdekleri ile önceden öğütülmüş (yani paketlenmiş) kahvenin verdiği tat arasında dünyalar kadar fark var. French Press, kahve çekirdeklerinden sızan doğal yağların çok büyük bir kısmını olduğu gibi suya aktarır, bu yüzden de French Press için henüz çekilmiş çekirdeklerin kullanılması tat kalitesini ciddi oranda etkiler. İşin kimyası ise şöyle: Çekirdeklerin kavrulma sürecinde karbondioksit çekirdeğin içine hapsolur, bu da kahve yağlarının muhafaza edilmesinde önemli rol oynar. Çekirdekler ne kadar eski olursa o kadar fazla karbondioksit kaçar, böylece demleme sürecinde elde edeceğiniz doğal yağ oranı da azalır.

French Press için kahve önerisi almadan önce kullanacağınız kahvenin kalın şekilde öğütülmüş olması gerektiğini bilmelisiniz. Bu sayede maksimum düzeyde aromayı korumuş olur ve fincanınıza ufak kahve parçacıklarının kaçmasını engellemiş olursunuz. Eğer ince öğütülmüş kahve tercih ederseniz kupanızda tozumsu kahve parçaları ile karşılaşma olasılığınız çok yüksek. İnce çekilmiş kahve çekirdeklerinin French Pressten ziyade AeroPress makinesiyle espresso yapımında ya da Pour Over (Kahve üstünden su dökme) yönteminde kullanılması tavsiye edilir.

FARKI EPİNOX FRENCH PRESS İLE HİSSEDİN

PAKETLENMİŞ KAHVE YERİNE KENDİ ÇEKİRDEKLERİNİZİ DE ÖĞÜTEBİLİRSİNİZ Eğer paketlenmiş kahve kullanmak yerine çekirdeklerinizi kendiniz öğütmek isterseniz (optimum lezzet için şeflerin tercihi) bu malzemeleri kullanabilirsiniz ;

8 fincanlık French Press

Taze kavrulmuş kahve çekirdekleri

Otomatik kahve öğütücü

Yemek kaşığı ya da ölçek

Su ısıtıcı

Zamanlayıcı

Fincan

FARKI EPİNOX FRENCH PRESS İLE HİSSEDİN

FRENCH PRESS SÜT KÖPÜRTMEK İÇİN NASIL KULLANILIR Leziz ve tam kıvamında bir latte içmek için sütün çok iyi şekilde köpürmesi gerekiyor. Bu süt köpürtme işlemini yapan araçlardan biri de French press oluyor. Eğer  French pressiniz varsa, kahveniz için gerekli olan süt köpüğünü kolay şekilde hazırlayabilirsiniz. Bunun için listemizdeki adımları izlemenizi öneriyoruz.

Şimdi French press ile süt köpürtme adımlarına geçelim:

Sıcak içecekler için sütün French press cam kabına sıcak eklenmesi gerekir.

Sıcak şekilde eklenen süt, piston yardımı ile çalkalanır.

Birkaç dakika boyunca pistonu aşağı ve yukarı hareket ettiriniz. Bu işlem sizi biraz yorsa da nefis bir kahve için denemeye değer.

Öncelikle yavaş yavaş başlayan aşağı yukarı hareketler, köpüklenme başlayınca biraz daha hızlandırılmalı. Köpüklerin daha çok olması ve dağılmaması için bu detay önemli.

Köpüren sütü latte için veya diğer kahveler için kullanabilirsiniz

FRENCH PRESSİ KAHVE DIŞINDADA KULLANABİLİRSİNİZ

Bulgur, pirinç, baklagil veya buğday gibi bir çok taneciği yıkamak için French Press’i bir süzgeç kabı olarak kullanabilirsiniz. Hem çok kolay hem de zamandan kazandıracak bir çözüm! Sadece ıslatacağınız tanecikleri aletin içine atın ve üzerine su koyduktan sonra kapağını kapatıp, filtresini aşağa bastırarak suyunu süzün, pişmeye hazır.

Ev Yapımı Aromalı Zeytinyağları

Zeytinyağı, Türk mutfağının belki de bir numaralı malzemesi. Tek yapmanız gereken fesleğen, kekik, karabiber ve acı kırmızı biber gibi zeytinyağına tat verecek taze baharatları French Press’e atıp üzerine yağı doldurup, yağı bir süre öylece bekletmek. Filtre sayesinde baharatlar ve tortularla uğraşmadan yağı istediğiniz yere dökerek tüketebilirsiniz.

Süt Köpürtme

Kavanoz bölümünün yarısını geçmeyecek kadar süt koyduktan sonra, normalde kahveyi süzmek için aşağı doğru bastırılan filtreyi bir aşağı bir yukarı oynatarak sütü köpürtebilirsiniz. Biraz yorucu olsa da 30 saniye içerisinde işinizi çözecek bir taktik, süt köpürtmek için ekstra bir makineniz yoksa kesinlikle işe yarar.

Bademli Süt

Bir kabın içine 3-4 bardak su konulur, içine bir bardaklık çiğ badem , bir çimdik tuz ve tat versin diye bir parça bal atıp bademi suyun içinde bir gece bekletilir. Sonra bu bademin suyunu süzüp, Blender’a atın, yine 3-4 bardak su koyuyorsunuz ve bademler suyla karışıp yumuşak bir içecek haline gelene kadar son hızda Blender’ı çalıştırın. Badem sütü hazır.Şimdi küçük badem kırıntıları ve tortularından kurtulmak için yapmanız gereken sütü French press’e koyup öyle servis etmek.

DAMAĞINIZDA TAD BIRAKACAK ESPRESSO KAHVE FRENCH PRESS İLE MÜMKÜN

Espresso hızlı yapılabilen ve hızlı tüketilen, kafein hazzı veren bir kahvedir. Espresso yanacak kadar yüksek bir sıcaklıkta demlendirilmesi, basınçlı suyun bir anda ince öğütülmüş kahveyle buluşmasıdır, filtre kahveye kıyasla daha yoğun ve daha konsantredir. Makine kullanmadan  espresso hazırlayabileceğiniz en lezzetli yöntemlerden biri French Press kullanmak. Aşağıdaki adımları izleyerek kendi espressonuzu french press ürünlerimizi kullanarak hazırlayabilirsiniz. 2 yemek kaşığı kadar espresso için öğütülmüş kahve hazırlayın. Suyu kaynatın ve kahveyi hazırlamadan önce yaklaşık 30 saniye kadar soğumasına izin verin. Öğütülmüş kahveyi French Press’e yerleştirin. Normalde kullandığınız iki katı kadar kahve kullanmak tadının sert olmasını sağlayacaktır. Suyu yavaşça kahvenin üstüne dökün. Yaklaşık 3-4 dakika boyunca demlenmesi için bekleyin. Üstten bastırın ve kahvenin dibe çökmesine izin verin. Kahveniz hazır.

FRENCH PRESS KULLANMANIN İNCELİKLERİ

French pressi ısıtın: Kaynattığınız suyla kahveyi demlemeye başlamadan önce french pressi, her yerine değecek şekilde sıcak suyla ıslatın. Bu sayede ekipmanın içi ısınacak ve demlenme aşamasında kahvenin soğumasına engel olacaktır. Aynı şekilde kullanacağınız fincanı da ısıtmanız gerekiyor. Suyun kıvamına gelmesini bekleyin: Özellikle french press gibi su ve kahvenin ilk aşamada birbiriyle temas ettiği ekipmanlarda suyun sıcaklığını çok dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer su yeni kaynadıysa ve çok sıcaksa, suyla temas ettiğinde kahveyi yakacaktır. Bu durumda da acı ve rahatsız edici aromalara sahip bir kahveyle karşılabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için su kaynadıktan sonra 1 dk kadar ilk sıcaklığını üstünden atmasını bekleyebilirsiniz. Kronometre tutun: French pressle kahve demlerken yapabileceğiniz en büyük hata, süre tutmaksızın tahmini rakamlarla demlenme süresini ayarlamaktır. O sırada meşgul olduğunuz içe yoğunlaşıp kahveyi tamamen unutabilirsiniz ve dakikalarca bekleyen kahve, french pressin içinde soğuyabilir. Bu durumda hem soğuk, hem de çok acı olan kahveyi muhtemelen çöpe dökmek zorunda kalacaksınız. Tam tersi kahveyi içmek için sabırsızlanarak henüz demlenmeden 2-3 dakika içinde tüketmeye başlarsanız, rengi dışında kahveyle alakası olmayan sıcak bir suyla karşılaşabilirsiniz. Tüm bunları engellemenin en iyi yolu, kendi damak tadınıza göre belirlediğiniz demlenme süresini telefonunuzun kronometresinden tutarak, tam zamanında süzmek ve içmek olacaktır.

FRENCH PRESS YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ ?

Kahvenizi demlemeden önce French Pressi sıcak su ile çalkalayıp ısıtın. Eğer kahvenizi hemen içmeyi planlamıyorsanız kahveyi bir karafa dökün. Eğer kahve French Pressin içinde gerektiğinden fazla kalırsa acı bir tada bürünür. Kahve-su oranınızı her daim dengede tutun. Kullanacağınız kahvenin kalın şekilde öğütülmüş olması gerektiğini bilmelisiniz. Bu sayede maksimum düzeyde aromayı korumuş olur ve fincanınıza ufak kahve parçacıklarının kaçmasını engellemiş olursunuz. Eğer ince öğütülmüş kahve tercih ederseniz kupanızda tozumsu kahve parçaları ile karşılaşma olasılığınız çok yüksektir. French Press temizlerken aparatı ikiye ayırın ve kalan kahve parçacıklarını çöp kutusuna boşaltın. Her bir parçayı bulaşık süngeri ile temizledikten sonra kurumaya bırakın.Islak kullanmayın ve bulaşık makinesine atmayın.

ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR