...

ÇİKOLATA KALIPLARI

 

ÇİKOLATA KALIPLARI

Hepimizin çok sevdiği ve oldukça fazla tükettiği tatlıların başında çikolata gelir. Endüstriyel mutfaklarımızda lezzetli ve harika görünümlü gıdalar imal etmek için profesyonel pastane ekipmanları kullanmanızın etkisi çok büyüktür. Endüstriyel çikolata kalıpları kullanarak çikolatanızın eşit oranda hazırlanması ve dilediğiniz gibi şekil almasını sağlayabilirsiniz. Çikolata kalıpları ile çikolatalarınızı en iyi şekilde sunuma hazır hale getirebilirsiniz.

KALIP ÇİKOLATA ÇEŞİTLERİ

Çikolata kalıbı satın almadan önce dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar vardır. Öncelikli olarak satın almak istediğiniz çikolata kalıbı şekilleri arasında inceleme yapabilirsiniz. Birçok farklı şekil ve desene sahip çikolata kalıbı üretilmektedir. Ölçüleri bakımından çikolata kalıbı tablet ve tekli olarak üretilmektedir. İstediğiniz boyutlarda hazırlık için mini çikolata kalıbı ve büyük çikolata kalıbı seçenekleri de mevcuttur. 7’li, 15’li, 18’li tablet gibi seçenekleri arasından tercih yapabilirsiniz. Çikolata kalıbı plastik, polikarbon ve silikon gibi genellikle 3 farklı materyalden yapılır. Esnek yapıları çikolataları kolayca çıkarmanıza yardımcı olur. Çikolata kalıplarında hazırlayabileceğiniz lezzetler elbette bunlarla sınırlı değil. Çikolata kalıplarında çikolatalı kalıp kek ve çikolatalı kalıp kurabiye tariflerini kolaylıkla hazırlamanız mümkün! Dilediğiniz ölçüde, boyutta ve şekilde bir çikolata yapmanızı sağlayan çikolata kalıbı çeşitleri, usta elinden çıkmış çikolatalar hazırlamanıza vesile oluyor. Farklı özellik ve boyuttaki çikolata kalıbı modellerini merak ediyorsanız Mutfakyeri.com’u ziyaret edebilirsiniz.

ÇİKOLATA DEKOR KALIPLARI

Eğlenceli sunumlar yapmayı seviyorsanız büyük bir ihtimalle mutfağınızda tek bir çikolata kalıbının bulunması sizi tatmin etmeyecektir. Daha farklı sunum deneyimi için farklı dekorlara sahip çikolata kalıpları edinmekte fayda var. Örneğin dikdörtgen şekilde çikolata yapmak istiyorsanız baton çikolata kalıbı, bar çikolata kalıbı ve dikdörtgen çikolata kalıbı çeşitleri arasından tercih yapmanız gerekir. Ya da yuvarlak çikolata kalıbı ile yuvarlak çikolatalar elde edebilirsiniz.  Hayvan motifli çikolatalar için dinazor çikolata kalıbı ve çikolata kurbağa kalıbı çeşitlerini kullanabilirsiniz. Sade bir sunum için düz çikolata kalıbını tercih edebilirsiniz. Özel günler veya özel anlar için melek çikolata kalıbı, elmas çikolata kalıbı, fincan çikolata kalıbı, damla çikolata kalıbı ve güllü çikolata kalıbı sizler için güzel bir seçenek olacaktır. Gerçekçi bir algı yaratıp daha dikkat çekici bir çikolata üretmek istiyorsanız 3d çikolata kalıbı tam da size göre. Öte yandan geleneksel ev ziyaretleri veya bayramlar için de ceviz çikolata kalıbı, çubuk çikolata kalıbı, fındıklı çikolata kalıbı, logolu çikolata kalıbı, lolipop çikolata kalıbı, madlen çikolata kalıbı ve çan çikolata kalıbını edinmeniz de şart. Farklı konseptlerde davetler düzenleyip organizasyonlar yapacaksanız harfli çikolata kalıbı ile herkesin adına özel harfli çikolatalar sunarak farklılık yaratabilirsiniz.

ÇİKOLATA KALIPLARI VE FİYATLARI

Çikolata kalıpları, endüstriyel mutfaklarda diğer ürünlerle karşılaştırdığımızda fiyatları daha uygun olarak gözükmektedir. Tabii ki istisnalar vardır. Polikarbon çikolata kalıbı fiyatları, plastik çikolata kalıbı fiyatı ve silikon çikolata kalıbı fiyatından daha pahalıdır. Çikolata kalıbı tabletlerini genel olarak piyasada aynı fiyatta görürsünüz. Ancak tekli satılan kalıplarda miktar daha da artacaktır. Bütçeye uygunluk sağlayan çikolata kalıbı fiyatları ve çikolata kalıbı modelleri için doğru adres Mutfakyeri.com!

ÇİKOLATA KALIPLARI EN UCUZ FİYATLARI İLE Mutfakyeri.com’da!

Eğlenceli sunumlar için birçok farklı çikolata kalıbı üretildiğinden bahsetmiştik. Mutfakyeri mıknatıslı çikolata tablet modelinin özelliklerine çok şaşıracaksınız. Mutfakyeri mıknatıslı çikolata tablet ile çikolatalarınıza dilediğiniz deseni yapabilmeniz mümkün. Kusursuz ve farklı sunumlar ile mutfaklarınız renklenecek. 7’li, 15’li, 18’li ve 20’li çikolata kalıbı tableti seçeneklerimiz mevcuttur. Ayrıca her tabletin farklı boyutları da üretilmektedir.

ÇİKOLATA KALIBI NEREDE SATILIR?

Çikolata kalıbı satın almak için online alışveriş sitelerini kullanabilirsiniz. Buralarda çikolata kalıbı satışı yapan firmalar, mutfak malzemeleri üreten ve pastacılık üzerine çalışan firmalardır. Endüstriyel mutfaklarda kullanılmak üzere çikolata kalıbı imalatı yapan firmalardan da satın alım gerçekleştirebilirsiniz. Marketler ve toptan satış noktalarında da çikolata kalıplarına rahatlıklıkla ulaşabilirsiniz.

ÇİKOLATA KALIBI NASIL YAPILIR?

Çikolatalar, eritilmiş çikolatanın kalıplara akıtılmasıyla elde edilir. Eritme ünitelerinde çikolatalar eritilir. Kalıpların doldurulma işlemi ise makinelerde otomatik olarak gerçekleşir. Çikolata dökme kalıbı olan ana kalıplar önce tahta veya alçı kalıplardan yapılır. Daha sonra tekrar üretilip epoksi malzemeden kopyaları çıkarılır. Onları esnek hale getirmek ve arzu edilen şekle sokmak için epoksi tabakalar 177°C derecede ısıtılır. Daha sonra epoksi kalıp orjinal kalıpların üzerine yerleştirilir. Tabaka ısıtılır ve sonra yukarı kaldırılır. Vakum sisteminin emiş gücü tabakayı kalıba yapıştırarak kusursuz bir şekilde kalıbın şeklini almasını sağlar. Hala sıcak ve biçimlendirilebilecek gibi olan plastik, sıkıştırılmış hava ile soğutularak sıcaklığı düşürülür. Bu işlemler ise çikolata kalıp makinesi ile yapılır.

KALIP ÇİKOLATA ERİTME

Çikolata tutkunları için çikolatanın her türünü keyifle tüketmek en fazla sevdikleri aktivitelerden biridir. Enfes pastalar ya da tatlılar yapmak amacıyla çikolata eritmek ise aynı oranda keyif verici bir ritüeldir. Sanayi tipi mutfaklarda eritme ünitelerinde çikolatalar eritilir. Evde çikolata kalıbı kullanmak istiyorsanız öncelikle kalıp çikolata almalısınız. Tariflerinizde çikolata kullanmayı planlıyorsanız en iyi eritme yöntemi benmari usulüdür. Benmari usulünün amacı çikolatanın direkt olarak ısıyla temas etmeden buhar yardımıyla erimesini sağlamaktır. Ufak bir tencereye bir miktar su koyduktan sonra çikolatayı tencerenin üst kısmını kapatan bir başka kaba koymanız gerekir. Kısa bir süre sonra çikolatanın mükemmel biçimde erimeye başladığını görebilirsiniz. Bitter çikolata söz konusu olduğunda sert yapısını kıvama getirmek için biraz tereyağı eklemeniz iyi bir yöntemdir. Tereyağı yerine süt de ekleyebilirsiniz. Çikolatayı küçük parçalara bölmek de erimesini kolaylaştıran püf noktalardan biridir.

ÇİKOLATA KALIBA NASIL DÖKÜLÜR?

Kusursuz sunumlar için bilinmesi gereken önemli detaylar vardır. Evde çikolata kalıbı kullanırken çikolatayı dökmek için öncelikle kalıplanmış çikolatayı temperleyin. Çikolata kalıbınızı bir ısı tabancasıyla 26 ila 27°C'lik sıcaklığa getirin, ancak temperlenmiş çikolatanızdan daha sıcak olmamasına dikkat edin. Kalıbı, temperlenmiş çikolatayla doldurun. Kalıbı bir köşesinden tutun ve çikolata kalıbının üstünden ve kenarlarından fazla çikolatayı kazıyın. Çikolata içerisindeki hava kabarcıklarını gidermek için kalıbı sıkıca tezgahınıza bastırın. Çikolatayı eriticiye geri dökün, ancak kalıp boşluklarının tüm kenarlarının ve köşelerinin çikolata ile eşit şekilde kaplandığından emin olun. Çikolata kalıbının üstünden ve kenarlarından fazla çikolatayı yeniden kazıyın.  Ve işte çikolata kalıplarına çikolata dökmek bu kadar kolay.

ÇİKOLATA KALIPTAN NASIL ÇIKARILIR?

Çikolatayı kalıba döktükten sonra yaklaşık 5 dakika bekletin. Kalıbı açık tarafı aşağı bakacak şekilde bir kağıt üzerine koyun ve damlayan çikolata sertleşmeye başlayana kadar fazla çikolatanın kağıdın üzerine damlamasına izin verin. Fazla çikolatayı son bir kez daha kazıyın ve çikolatayı buzdolabında 14 ile 16°C'de birkaç dakika sertleşmeye bırakın. Çikolata kalıpları malzeme yapısından dolayı da çıkarma işini kolaylaştırır. Bu kalıplar çikolatadan daha yavaş küçülür, böylece kalıp çıkarma işlemi çok daha kolay hale gelir. Çikolata kalıpları herhangi bir yapışma yapmaz ve pişen ürününüz tek bir hareketle kalıptan çıkıverir.

1
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR