...

EL MİKSERLERİ

 

EL MİKSERİ MODELLERİ

Yemek hazırlama, pişirme ve sunma süreçleri mutfakta oldukça büyük bir zaman almaktadır. Bu durumda işimizi kolaylaştıracak ve bize zaman kazandıracak ekipmanlara ihtiyaç duyarız. Yemekleri hazırlama sürecinin en başında gelen sebzeleri parçalama, malzemeleri karıştırma gibi işlemler için el mikserleri mutfakların yapı taşıdır. Özellikle iş yükünün ve mutfakta harcanan zaman çok olduğu endüstriyel mutfaklarda el mikserleri sizin için kurtarıcı olacaktır.

ENDÜSTRİYEL MUTFAKLARI TANIYALIM

Tüm mutfaklar her zaman özenle ve titizlikle çalışmayı gerektiren alanlardır. Kullanılan tüm malzemelerde kalite ön plandadır ve uzun süren dayanıklılık performansları beklenir. Kendi ev ve mutfaklarımızda da bu kriterleri beklesek de bunların en çok göz önünde bulundurulduğu yerler endüstriyel mutfaklardır. Büyük işletmelerin yemekhaneleri, oteller, catering şirketleri, yurtlar vb. yerlerde birçok açıdan donanımlı endüstriyel mutfaklar ve bu mutfaklara uygun ekipmanlar kullanılır. Böylece hızlı, pratik ve profesyonel çalışma ortamı sağlanır.

ENDÜSTRİYEL MUTFAKTA NELER KULLANILIR?

Endüstriyel mutfakta gelişmiş özelliklere sahip ve genelde sanayi tipi olarak adlandırılan ürünler kullanılır. Ortalama bir ev mutfağında kullanılacak bir mutfak gerecinden çok daha donanımlı ve daha yüksek performanslı olduğu için fiyat olarak da daha yüksek alım gücü gerektirir. Bu yüzden bu ekipmanlarda uzun ömürlü olmaları, fiyat-performans açısından beklentiyi karşılamaları beklenir.

ENDÜSTRİYEL MUTFAKTA KULLANILAN ARAÇ GEREÇLER

Hazırlamadan pişirmeye, saklamadan sunuma birçok süreç için özellikle tasarlanmış birçok ürün ve ürün kategorileri bulunur. Bulunduğunuz mutfağın büyüklüğüne, özelliklerine ve çalışma şekline göre uygun ekipmanlara yönelmeniz mümkündür. Uygun gördüğünüz fiyat aralıklarında kendi istek ve beklentileriniz doğrultusundaki ürünleri değerlendirebilirsiniz.

ENDÜSTRİYEL MUTFAKTA ÜRÜNLERİ HAZIRLAMA SÜRECİ

Hazırladığınız ürünlerin kişilere nasıl ulaştığı elbette ki çok önemlidir. Burada pişirme ve sunum teknikleri ön plana çıkar. Ancak tabi ki hazırlama süreci de en az pişirme ve sunum aşamaları kadar önem taşır. Herhangi bir malzemenin eksik kalmaması, ürünlerin düzgün parçalanması ve harmanlanması, istenilen kıvamın elde edilebilmesi gibi önemli birçok nokta bulunur ve bunlar ürünün son haline ulaşmasından önceki en önemli aşamalarıdır.

MUTFAKLARIN VAZGEÇİLMEZİ EL MİKSERLERİ

El mikserlerinin tüm mutfaklarda kullanılması kaçınılmazdır ve kullanımı oldukça pratiktir. Zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Çırpmak, karıştırmak ve harmanlamak gibi birçok fonksiyon için kullanabileceğiniz el mikserleri kolay kullanımı sayesinde sizlere mutfakta birçok ayrıcalık sağlar.

EL MİKSERİ NEDİR?

Mikser motor gücüne bağlı olarak belli bir sürede, belirli bir tempoda çalıştırılan; karıştırılması, yoğrulması gereken malzemeleri bir düzen içinde ve pratik bir şekilde ihtiyaç duyulduğu süre boyunca çırpan ve kullanılan malzemelerin en uygun şekilde birbiriyle karıştırarak uygun kıvamı elde etmenizi sağlayan bir mutfak aletidir.

EL MİKSERİ İLE NELER YAPILIR?

El mikseri sahip olduğu aparatlar ile karıştırma, çırpma ve harmanlama gibi işlevleri kolayca gerçekleştirmenizi sağlar. Sadece sıvı malzemeler için değil, katı malzemeler için de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Sebzeleri ezerek püre haline getirebilirsiniz. Öğütmek istediğiniz arpa ve yulaf benzeri ürünleri öğütmede kullanabilirsiniz. Kullandığınız el mikserinin sahip olduğu özelliklere göre eğer buz kırma seçeneği mevcutsa donmuş meyve ve sebzeleri de istediğiniz gibi parçalayarak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Birçok ürünü aynı anda kullanarak hazırlamak istediğiniz karışımlar için de el mikserleri sizin için uygun bir seçenek olacaktır.

EL MİKSERİ MODELLERİ

Sanayi tipi el mikserleri farklı modelleri ve aksesuarlara sahiptir. Kullanım yeri ve şekline göre ihtiyaç duyduğunuz özellikleri analiz ederek aradığınız ürüne ulaşabilirsiniz. El mikserleri sayesinde mutfakta zaman kazanmanız mümkündür.

Özellikle sahip oldukları motor güçlerine göre fark gösterirler. Turbo, anlık çırpma özelliği gibi opsiyonlar istediğiniz hız ve sürede malzemelerini çırpmanızı ve karıştırmanızı sağlar. El mikseri modelleri dengeli yapılara sahiptir ve bu sayede ürünleri kolayca hareket ettirmenize imkan verir. Modellerin kablo sarma yerleri, kilit sistemleri ve takılı uçları kolayca çıkarmanızı sağlayan eject sistemleri ile kullanım kolaylığı yaşanır.

 

El mikserleri modelleri boylarına göre de sınıflandırılabilir. Sadece karıştırıcı uçların takıldığı çubukların boyları 16 ile 74 cm arasında değişebilir. Bu rakamlar yaklaşık olarak belirli tencere ve kazan hacimlerine denk gelir.

 

EL MİKSERLERİ COMBİ MODELLER

Combi modellerde hem karıştırıcı hem de çırpıcı uçlar bir arada bulunmaktadır. Bu modellerde kullanıcı ihtiyacına göre belirlenen fonksiyonlar için uçları değiştirebilme imkanı sunulur ve bu sayede daha geniş bir kullanım alanı yaratılır.

EL MİKSERİ VE KULLANILAN MAKİNE

El mikserlerinde basit makine kullanılır. Kullanılan bu basit makinede dişli çark bulunur. Az parçadan oluşur ve tek bir kuvvet çeşidini kullanır. El mikseri sürat değiştiren basit makineler grubuna girer.

EL MİKSERİ BLENDER PARÇALARI

Parçalama ve karıştırma gibi işlevlerde kullanılan blender ve mikserlerin belli bir kullanım sonrasında dişli kavrama parçası aşınır ve istenilen performansı sağlayamaz. Bu gibi durumlarda sadece aşınan dişli kavrama parçasını değiştirerek el mikserinizin ilk günkü potansiyeline ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Aynı şekilde belli bir zaman sonunda el mikserlerinin çırpma telleri esneyerek ilk aldığınız zamanki şekillerini kaybedebilirler. Bu gibi durumlarda da sadece çırpma telini değiştirmeniz mümkündür. El mikserinizin modeline uygun çırpma tellerini aratarak yeni bir çırpma teli temin edip el mikserini istediğiniz şekil ve performansta kullanmaya devam edebilirsiniz.

Parça ve tellerde problem yaşamasanız da el mikserinizin dış gövdesinden yaşadığınız herhangi bir çatlama veya kırık durumlarında sadece dış gövdeyi temin ederek paketinden yeni çıkmış gibi kullanıma uygun hale getirebilirsiniz.

EL MİKSERİ FİYATLARI

Mikser modelleri taşıdıkları fonksiyon ve özelliklere göre fiyatlandırılır. Marka, motor gücü, hız seçenekleri, aksesuarları, bıçak özellikleri gibi opsiyonlarına göre fiyatlar artış veya azalış gösterir. Alım sırasında fiyatlar değerlendirilirken kullanma sıklığı ve kullanım şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Fiyatı ilk olarak etkileyen unsur motor gücüdür. Kullanma sıklığınıza göre ihtiyacınız olan motor gücünü belirlemeli ve bu doğrultuda satın almak istediğiniz el mikseri fiyatını analiz etmelisiniz. El mikserlerinin birçok çalışma düzeylerinde kademeleri bulunduğu için fiyatlandırmaları da bununla birlikte değişir. Aynı anda yapacağınız işlem sayısına ve kullanacağınız malzeme miktarına göre seçimlerinizi belirleyerek fiyat durumlarını karşılaştırabilirsiniz.

EL MİKSERLERİ SATIN ALINIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

El mikseri satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bulmak için öncelikle hangi özelliklere ihtiyaç duyduğunuzu bilmeniz gerekir. Ürünü hangi sıklıkta kullanacağınız bu konudaki en belirleyici etmenlerden biridir. Yoğun bir kullanım sıklığı olacaksa mikserin sahip olduğu motor gücünün yüksek olması ve buna göre tercih edilmesi gerekir. Bu sayede daha dayanıklı ve uzun süre kullanabileceğiniz bir el mikseri satın almış olursunuz. Ücret olarak diğer seçeneklere göre daha yüksek bir fiyatı kabul etmiş olsanız da uzun vadede baktığınızda bu sizin için bir tasarruflu bir seçim olacaktır.  

Bir başka unsur olarak el mikserinin çırpıcı ve karıştırıcı özellikleri ve bu özelliklerin hangi kademelerde yapıldığı da sizin için belirleyici olmalıdır. Farklı kademeleri bulunan ve turbo özelliğine sahip bir mikser tercih ederek mutfağınızda birçok işi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu nedenle tercihinizi yaparken güç ve kademe özelliklerini dikkate almalı, kullanım sıklığınızı da göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmalısınız.

EL MİKSERLERİ İLE ZAMAN HEP SİZE KALSIN

Önceliğinizin pratiklik olduğunda ve mutfağınızda fazla alan kaplamasını istemediğiniz bir mikser çeşidi aradığınızda el mikserlerine yönelmeniz gerekir. Stant mikserleri çeşitlerine göre karşılaştırdığınızda daha basit bir tasarıma sahiptir ve daha az yer kaplar. Çırpma ya da karıştırma işlemi için kullanmanız gerektiğinde malzeme miktarına göre uygun bir kase ile kolayca kullanabilirsiniz. Farklı başlıklara sahip bir mikser seti tercih ettiğiniz takdirde birçok işlemi kolayca yerine getirebilirsiniz. Çırpma hareketi otomatik olarak gerçekleşmesi size büyük bir kolaylık sağlar. El mikserlerinin çıkarılabilir parçaları stant mikserlerine kıyasla daha az sayıda olduğu için temizlenmesi daha kolay ve hızlıdır.

EL MİKSERİNİZ ELİNİZDEYKEN EN PRATİK ÖZELLİKLER SİZİNLE

Farklı gıda türleri kullandığınız durumlarda size farklı karıştırma türleri ve hızları gerekecektir. El mikserlerinin çoğu modeli genellikle 3 ila 12 farklı seçenek arasında çeşit hızlar sunar. Düşük güçte çalıştırma ya da yavaş başlatma ayarı, hazırlık aşamasında karışıma un, nişasta gibi kolay dağılan katı toz malzemeleri eklemeyi kolaylaştırır. Birçok farklı boyut ve renkte, geniş bir ek parça ve aksesuara sahip çırpıcı mikser çeşitleri bulabilirsiniz.

EL MİKSERLERİNDE FARKLI BAŞLIKLAR İLE FARKLI TATLAR

Çoğu el mikseri size en az iki başlıkla birlikte gelecektir. Bunlar hamur ve çırpma telidir. Hamur karıştırıcı genellikle ekmek ve pizza hamuru gibi yoğurma gerektiren durumlarda kullanılan C şekilli veya spiral şeklindeki başlıktır. Kek çırpıcı ise kek ya da krema hazırlamak için kullanılan, balon mikser çırpıcı olarak da bilinen ve en yaygın kullanılan başlık türüdür. Çift başlıklı modellerin yanı sıra mikser tekli olarak da tercih edilebilir. Tek çırpma teli yuvası bulunan mikserler, genellikle el mikserleri çeşitlerinde parçalayıcının yanında ilave aksesuar olarak sunulur.

EL MİKSERLERİ MUTFAĞINIZDA KONFOR HEP SİZİN YANINIZDA

El mikserinin tasarımı ve çıkarılabilir parça sayısı gibi etmenler, kullanım kolaylığının yanı sıra temizlik ve bakım için ayırmanız gereken zamanı da belirler. Az sayıda çıkarılabilir parça içeren el mikserleri daha kolay temizlenir. Bazı el mikseri başlıkları bulaşık makinesinde yıkamanız mümkündür ancak bazılarının her kullanımdan sonra elle yıkanması önerilir. Ayrıca her kullanımdan sonra temiz tutmak için makinenin geri kalanını ıslak bir bezle temizleyebilirsiniz.

EL MİKSERLERİ İLE MUTFAKTA AYRICALIKLARI YAKALA

El mikserleri modelleri gereği ergonomik bir yapıya sahiptir. Bu sayede rahat bir tutma ve kavrama imkanı sağlayarak size kullanım aşamasında kolaylık sağlar. Motorları, fonksiyonlarının gerçekleşebilmesi için oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Sahip olduğu parçalar çıkarabilir oldukları için kolay temizleme imkanı sunar. Ekstra uçlar ve aparatlar sayesinde her türlü yiyecek için kullanılmaya hazırdır. Çırpma özelliği için bulunan farklı hız opsiyonları sayesinde de kontrolü sağlamanıza olanak verir.

Büyük el mikser modellerini kullanırken yaşanabilecek sorunlar da göz önünde bulundurulmuştur. Her tip tencereye uygun destekler mevcuttur. El mikserleri bu desteklere sabitlenir ve bu sayede kolayca kullanılabilir.

MP 450 COMBİ ULTRA(34870L)
₺26.480,14 + KDV
₺49.962,53 + KDV
MP 350 COMBİ ULTRA(34860L)
₺24.531,38 + KDV
₺46.285,63 + KDV
CMP 300 COMBİ(34310B)
₺20.748,51 + KDV
₺39.148,13 + KDV
CMP 250 COMBİ(34300B)
₺19.946,08 + KDV
₺37.634,11 + KDV
mini MP-240 Combi (34780)
₺16.507,10 + KDV
₺31.145,47 + KDV
mini MP 190 Combi (34770)
₺14.902,24 + KDV
₺28.117,44 + KDV
MP 800 TURBO(34890L)
₺36.682,44 + KDV
₺69.212,16 + KDV
MP 550 ULTRA(34820LH)
₺26.136,24 + KDV
₺49.313,66 + KDV
MP 450 VV Ultra(34850L)
₺18.914,39 + KDV
₺35.687,52 + KDV
MP 350 Ultra(34800L)
₺15.819,30 + KDV
₺29.847,74 + KDV
CMP 350 V.V(34250B)
₺15.590,04 + KDV
₺29.415,17 + KDV
CMP 300 V.V(34230B)
₺14.787,61 + KDV
₺27.901,15 + KDV
CMP 250 V.V
₺13.297,39 + KDV
₺25.089,41 + KDV
Mini Mp 240 v.v(34760)
₺11.234,00 + KDV
₺21.196,22 + KDV
Mini Mp 190 v.v(34750)
₺10.316,94 + KDV
₺19.465,92 + KDV
mini MP 160 v.v(34740)
₺8.253,55 + KDV
₺15.572,74 + KDV
Micromix(34900)
₺6.992,59 + KDV
₺13.193,57 + KDV
Tükendi
MP 450 FW ULTRA(34880L)
₺21.092,41 + KDV
₺39.796,99 + KDV
Tükendi
MP 600 ULTRA(34830LH)
₺32.784,94 + KDV
₺61.858,37 + KDV
Tükendi
MP 450 ULTRA(34810L)
₺17.538,79 + KDV
₺33.092,06 + KDV
1
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR