Şeflerin Kullandıkları En Temel Mutfak Aletleri

Şeflerin Kullandıkları En Temel Mutfak Aletleri, Mutfak tartısı, Blender, Isı ölçer, Sorbe Makinası

Muhteşem lezzetleri bizlere sunan şefler için en önemli yardımcıları elbette mutfak aletleri. En iyi iş arkadaşları olan mutfak aletleri ile harikalar yaratan şefler, bu mutfak aletleri ile birbirinden özel lezzetlere imzalarını atıyorlar. Bu mutfak aletlerini duyduğunuzda birçoğunun sizin mutfağınızda olmadığını göreceksiniz. Buna üzülmenize gerek yok. Çünkü zaten  bu aletlerin sizde de olması durumda en iyi şeflerden biri siz olurdunuz ve ömrünüz mutfakta geçebilirdi, üstelik para bile kazanmadan. Siz iyisi mi bu detaylı mutfak aletlerini şeflerin eline bırakarak, kendinizi onların hazırladığı muhteşem ötesi lezzetlere bırakın. Böylesi hem daha pratik hem de çok daha lezzetli olacaktır.

 

Muftağınızın Olmazsa Olmaz Mutfak Aletleri

 

Isı ölçer

Birçok şefin mutfakta olmazsa olmaz aletlerinden biri olan ısı ölçer, yavaş pişimi ayarlamaya ve suyun ısı değişimlerini ölçmeye yarayan çok önemli bir alet. Yemeğin doğru ısılarda pişmesini sağlayan bu alet ile her şey sanıldığından çok daha programlı ve itinalı bir şekilde yürümüş oluyor.

 

Cımbız

Eminiz ki birçoğunuz böyle bir mutfak aletinin varlığından bile haberdar değildir. Bildiğimiz cımbızdan pek de bir farkı olmayan bu cımbız, birçok şef için vazgeçilmezler arasında yer alıyor.

 

Blender

Günümüzde artık birçok şeyi yapmak için tek bir tuş yetiyor da artıyor. Özellikle konu mutfak olduğunda yemek yapmak için harcanılan zaman herkesçe malum. Bu süreyi kısaltmak ise herkesin hayali. Siz evinizde dahi birkaç kişilik yemek hazırlarken şeflerin kaç saat harcayabileceği aklınıza geliyor mu? Bu sebepten olsa gerek şeflerin hemen hemen hepsi için en önemli mutfak aletleri arasında yer alan blender, hem işlerini kolaylaştıran hem de işlerin hızlı yürümesini sağlayan aletler arasında yer alıyor. Blender ve mutfak robotu bir şef için bıçak ne ise o demek.

 

Mutfak tartısı

Elbette her şef elektronik alete mecbur değil. Özellikle de eğer Anadolu mutfağı yemekleri ortaya çıkaran bir şef söz konusu ise, elektronik aletlerden ziyade daha geleneksel aletlere ihtiyaç duyması oldukça olası ve yerinde olacaktır. Tencere bıçak ve bir mutfak tartısı ile yapabileceklerinizin elbette sınırı yok.

 

Sorbe Makinası

Özellikle püre yapımında kullanılan bu alet ile bu tarz ezme işlemlerini yapmanız dakikalarını alacak. Zaman kaybını önlemek ve çok daha pürüzsüz bir tada ulaşmak için sorbe makinası oldukça ideal bir seçim.

 

Bıçaklar

Elbette bu saydığımız aletler arasında en önemlileri hiç kuşkusuz ki bıçaklar. Şefler kendi gururları olarak bahsettikleri bıçaklarını ustalıkla kullanırlarken her darbede ortaya lezzetli sonuçlar çıkartmaya devam ediyorlar. Her şey için ayrı bir bıçağa sahip olan şefler için bıçakların kalitesi kadar onları kullanmanın da yeri ayrı. Doğru bir kullanım ile sadece bıçakla dahi harikalar yaratılacağını kanıtlayan şefler oldukça fazla. O halde siz de hemen mutfağa geçerek kendi vazgeçilmez mutfak aletleriniz ile kendi leziz yemeğinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.